Opieka Nad Dzieckiem

W tym miejscu możesz znaleźć, jakie opcje opieki nad dzieckiem masz do wyboru i co jest wspomagane przez australijski rząd. Chcesz dowiedzieć się więcej o Child Care Rebate czy Child Care Benefit? Linki do odpowiednich stron znajdziesz poniżej.

Opcja opieki nad dzieckiem, którą wybierzesz zależeć będzie od potrzeb Twojej rodziny, pracy oraz środowiska, w którym Ty i Twoje dziecko będzie się najlepiej czuło.

Child Care Centre – Long Day Care

Znajduje się głównie w budynku lub części budynku specjalnie przygotowanym dla dzieci. Zazwyczaj centra te są otwarte od 6.30 rano do 6.00 wieczorem i oferują całodniową bądź okresową opiekę dla dzieci w wieku od 0-5 lat. Centra te prosperują, tak jak przedszkola z dziećmi przydzielonymi do grup wiekowo.
Większość Long Day Care ma uprawnienia, dzięki czemu rodziny korzystające z centrum mogą starac się o pomoc finansową Child Care Benefit (CCB) oraz Child Care Rebate (CCR).

Family Day Care

Rodzinne przedszkola. Jest to grupa doświadczonych opiekunek, które zajmują sie dziećmi w swoim domu. Jest to rodzaj opieki głównie dla dzieci, które nie weszły jeszcze w wiek szkolny, ale nie tylko. Zazwyczaj maksymalna ilość dzieci, którymi opiekunka może zajmować się w swoim domu to 4 (zależy od stanu).
Większość Family Day Care ma uprawnienia, dzięki czemu rodziny korzystające z opiekunki mogą starać się o Child Care Benefit (CCB) oraz Child Care Rebate (CCR).

Pre-School – Kindergarten (Kindy) – Prep

Przedszkole/ Zerówka ze specjalnie dobranym programem nauczania dla dzieci w wieku 3-5 lat, które rozpoczną naukę w szkole. Może się znajdować w specjalnie wyznaczonym budynku, przy szkole czy przedszkolu. Przeważnie zerówki prosperują w godzinach podobnych do szkolnych, od 9.00-15.00. Zamknięte są podczas ferii szkolnych.

In Home Care

Jest to opcja dla rodzin, których dzieci bądź rodzice/opiekunowie wymagają specjalnej opieki.
W sytuacji, gdy dziecko mieszka w bardzo oddalonym miejscu, godziny pracy rodzica/opiekuna są poza godzinami otwarcia przedszkoli lub gdy rodzic/opiekun opiekuje się trójka lub większą ilością dzieci w wieku przedszkolnym, ma prawo do In home Care.

Outside School Hours Care (OOHC)

Opieka dla dzieci w wieku szkolnym. Zazwyczaj prosperuja przy przedszkolach czy przy szkolach w godzinach przed i po szkole tj., 7.30-9.00 i 15.00-18.00 i w trakcie wakacji szkolnych.
Wiekszosc OOHC ma uprawnienia, dzieki czemu rodziny z nich korzystajace moga starac sie o Child Care Benefit (CCB) oraz Child Care Rebate (CCR).

Occasional Care

Z dorywczej opieki do dziecka glownie korzystaja rodzice/opiekunowie, gdy potrzebuja kogos tylko od czasu do czasu badz pracuja nieregularnie czy w trybie zmianowym. Wiekszosc miejsc udostepniajacych opieke dorywcza ma luzne godzin otwarcia.

Niania

Babysitter

Au-Pair

Przydatne Linki

Child Care Information

Child Care Benefit

Child Care Rebate

Tu znajdziesz Child Care w Twojej okolicy

pin it
Bitnami